Deyimler

Tuzlayayım da Korkma Deyiminin Hikayesi KısacaBu yazımızda Tuzlayayım da Korkma Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Tuzlayayım da Korkma Deyiminin Hikayesi

Hep tepeden konuşuyorsun ama hiçbir şey bilmiyor, mantıksız, temelsiz laflar edyorsun. Bundan dolayı sana değer vermiyorum anlamındadır.

Yolda giderken iki köylü, arkadaş olur. Biri az çok görgülü ve güngörmüş, diğeri ise acemi çaylağın biriymiş. Yolda gi­derken deniz görünmüş. Toy olanı, denizi masmavi görünce, “Bu suları boyamak için kim bilir ne kadar boya katmışlar­dır?” demiş. Arkadaşı, “Deniz hiç boyanır mı? Bu renk, gö­lün mavi rengidir.” dese de toy olan inat etmiş. İş, kavgaya ve ağız dalaşına kadar gitmiş sonunda anlaşıp tekrar yola revan olmuşlar.

Daha sonra acemi köylü, yüzünü yıkamak için kıyısından yürüdükleri denizden bir avuç su almış, suyun tuzlu olduğu­nu anlamış. Bu sefer de “Bu suyu tuzlamak için ne kadar tuz kullandılar?” demiş. Öfkelenen arkadaşı, “Denize düşenler kokmasın diye tuzlamışlar. Seni de tuzlayayım da korkma.” diyerek arkadaşını denize atmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+