Deyimler

Taliha Yar Olmak Deyiminin Hikayesi KısacaBu yazımızda Taliha Yar Olmak Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Taliha Yar Olmak Deyiminin Hikayesi

Bahtı açılmak, şansı gülmek, işleri yolunda gitmek.

Kanuni Sultan Süleyman’ın (1520 -1566) gözdesi, entrika­ları ile tanınan ve Osmanlı Sarayı’nın güzel ve zeki sultanla­rından olan Hürrem Sultan, kızı Mihrimah Sultan’ı, Sadrazam Rüstem Paşa ile evlendirmek ister. Mihrimah Sultan’ın, nice yakışıklı yiğitler ve bahadırlar dururken Rüstem Paşa’ya layık görülmesi, rakiplerinin hoşuna gitmez. Bu izdivacı engelle­mek isteyenler, Rüstem Paşa’nın cüzzamlı olduğu söylentisini yayarlar. Kanuni, Rüstem Paşa’nın doktorlar tarafından mua­yene edilmesini ister.

Bu sırada Diyarbakır’da görevli olarak bulunan Rüstem Paşa, saray başhekimi ile hamama gider. Hamamda Rüstem Paşanın iç çamaşırında bit bulunur. Bunu gören hekim, cüz­zam hastalığına yakalananların vücudunda bit yaşayamaya­cağına inandığı için, Rüstem Paşa’nın hasta olmadığına karar verir. Sonunda Paşa ile Mihrimah Sultan evlenir. Böylece bu dedikodu da ortadan kalkmış olur.


2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+