Deyimler

Tabanları Yağlamak Deyiminin Hikayesi KısacaBu yazımızda Tabanları Yağlamak Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Tabanları Yağlamak Deyiminin Hikayesi

Uzak bir yere yürüyerek gitmek için, bütün gücünü toplayıp yola koyulmak, bir yerden koşarak uzaklaşmak.

Bir gün Nasreddin Hoca, yağmurlu bir günde evinin bal­konunda oturmuş, gelen geçenleri seyrediyormuş. Bu arada herkes, yağan yağmurdan kaçışmaya başlamış. Bunlar arasın­da Hocanın tanıdığı yaşlı başlı, ak sakallı, cüppesiyle yağmur­dan kaçan bir adam da varmış. Hoca, adama oturduğu yerden seslenerek, “Çoluk çocuğun koşmasına şaşırmadım da senin şu saçın ve sakalınla Allanın rahmetinden kaçtığını biraz tu­haf karşıladım.” demiş.

Zavallı adam evine yürüyerek gitmiş, gitmiş ama yağmur­dan da sırılsıklam olmuş. Bir başka yağmurlu gün, bunun tam tersi olmuş. Daha önce yağmurdan sırılsıklam olan adam, evinin penceresine oturmuş, yağmuru ve yağmurdan kaçan insanları seyrederken bir ara paçalarını sıvayıp yağmurdan kaçan Hoca’yı görmüş. “Bu ne hal Hoca? Ele verirsin talkını, kendin yutarsın salkımı.” demiş. Hoca bu, hiç altta kalır mı? Hemen cevabı yapıştırmış:
– Ben senin gibi yağmurdan kaçmıyorum ki. Allanın rah­metini çiğnememek için tabanları yağlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+