Roman Özetleri

Taaşşuk’u Talat ve Fitnat Roman ÖzetiTaaşşuk’u Talat ve Fitnat Roman Özellikleri

Eserin Yazarı: Şemsettin Sami.
Eserin Türü: Roman.
Eserin Kişileri: Talat, Fitnat, Hacı Mustafa, Zekiye Hanım, Ali Bey …
Eserin Özellikleri: 1872’de yazılmış, Latin harfleriyle ilk kez 1964 yılında basılmıştır. Şemsettin Sami’nin tek romanıdır. Türk edebiyatında ilk yerli romanıdır. Romantizm akımının ürünüdür. Roman, görücü usulü evliliğin sakıncalarını ele almıştır.
 

Taaşşuk’u Talat ve Fitnat Roman Özeti

Taaşşuk-u Talat ve Fitnat Batı edebiyatı tarzında yazılmış ve Osmanlıca harflerle basılmış Türk edebiyatının ilk yerli romanıdır. Talat küçük yaştayken babasız kalır, annesi Saliha Hanım tarafından büyütülür. Daireye gidip gelirken uğradığı Hacı Mustafa adında birinin bir dükkanı vardır. Hacı Mustafa, Fitnat’ın üvey babasıdır. Annesi Zekiye Hanım, kendisine gebeyken kocasından ayrılmış, Hacı Mustafa ile evlenmiştir. Kadın birkaç yıl sonra ölmüş, Fitnat yetim kalmıştır. Talat, Fitnat’ı bir gün evin cumbasında görür. Görür görmez de kıza tutulur. Sevgisi karşılıksız kalmaz. Fitnat da ona aşık olur. Hacı Mustafa, kızı evden dışarı çıkarmamaktadır. Kız da korkusundan onun bu isteğine katlanmaktadır. Talat, bir gün çarşaf giyerek kadın kılığına girer, eve gelir. Yakından konuşmaları böylelikle gerçekleşir. Hacı Mustafa, Fitnat’, zengin bir adama verir. Fitnat, Ali Bey adlı bu adama yaklaşmamakta direnir çünkü Talat’, sevmektedir. Sonunda da kendini bir çakıyla öldürür. Boynunda da annesinden kalma bir muska vardır. Adam muskayı açıp okur. Öz kızıyla evlenmiş olduğunu öğrenince aklını kaçırır, altı ay sonra ölür. Bu duruma dayanamayan Talat da üzüntüsünden yatağa düşerek bu dünyadan ayrılır.

Sizler için derlediğimiz diğer roman özetleri için AYT Edebiyat Roman Özetleri sayfamızı ziyaret edebilir, özetini eklememizi istediğiniz romanları aşağıdaki yorum bölümünden belirtebilirsiniz.


2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+