Deyimler

Keçileri Kaçırmak Deyiminin Anlamı ve HikayesiKeçileri Kaçırmak Deyiminin Anlamı

Bu yazımızda Keçileri Kaçırmak Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Keçileri Kaçırmak; Sosyal ve toplumsal olaylara uyum sağlayamayıp, düşünce dengesini bozmak, aklını kaybetmek anlamlarına gelmektedir.
 

Keçileri Kaçırmak Deyiminin Hikayesi

İnsuyu Mağarası, Burdur’a on iki kilometre uzaklıkta olan, içinde sarkıt ve dikitlerle, irili ufaklı göller bulunan, Türki­ye’nin en büyük ve en ilgi çekici mağaralarından biridir. Bu mağara sonradan keşfedilmiştir. Dağda keçilerini otlatan bir çoban, öğle sıcağında, bir ağacın altında uyuyakalmış. Uyan­dığında keçilerin otladığı yerde bulunmadığını görmüş.

Aramış, aramış, keçilerini bir türlü bulamamış. Kendi ken­dine, «Şimdi keçilerin sahibine ne söyleyeceğim? Ağa beni döve döve öldürür, koca sürü nereye kaybolur?” demiş. Ço­ban, sağa sola koştururken, “Çobanlık görevimi yapamadım, keçileri kaçırdım.” diye yakınırmış. Önüne gelene, “Keçileri kaçırdım, şimdi ben ne yapacağım?” diye sormaya ve anlamlı anlamsız konuşmaya başlamış. Köylüler de merak edip keçileri aramaya başlamışlar. Bu arada suları içip serinleyen keçiler, mağaradan çıkmış, çobanın bıraktığı yerde otlamaya başlamışlar. Köylüler sürüü yerinde bulunca şaşırmış ve ke­çileri tek tek saymışlar. Ortada bir durumun olmadığını gören köylüler, çobanın aklını oynattığına hükmetmişler.
 
Diğer deyimler ve anlamları hakkında bilgi almak için Deyimler Sözlüğü sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+