Deyimler

Canlı Cenaze Deyiminin Hikayesi KısacaBu yazımızda Canlı Cenaze Deyiminin Hikayesini ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Canlı Cenaze Deyiminin Hikayesi

Çok zayıf, gücü kuvveti yerinde olmayan.

Bu deyim, daha çok hastalıklı ve iyi beslenemeyen insanlar için söylenir. Bu tip insanlar, “püf” desen uçacak gibi mecal­sizdirler. Vaktiyle bir Bektaşi, bir köye imam olmuş. Köylü­lere demiş ki “Cenaze olursa, onu yalnız başıma, kimsenin olmadığı bir odada ben yıkayacağım.” Köylüler bu işi merak etmiş, aralarında, “Bu imam acaba cenazeyi niçin yalnız yı­kamak istiyor? Herhalde bir bildiği vardır. Acaba bunu nasıl öğrensek?” diye konuşurlarken içlerinden biri, “Ben yalandan öleyim, o vesile ile ne yaptığını öğrenirim.” demiş.

Köylüler, Bektaşi’nin huzuruna ölü taklidi yapan adamı gö­türmüşler. Bektaşi, ölüyü yıkamak için odaya girip, iyice kayna­mış olan suyu, teneşirde yatan adamın üzerine dökünce, ölü tak­lidi yapan adam yattığı yerden ayağa fırlamış. Fakat Bektaşi onu bırakmamış. Adamı bastıra bastıra boğmuş. Kefenleyip tabuta koymuş ve kapıyı açıp alnındaki terleri silerek, merakla bekleyen köylülere, “Bana bakın! Bir daha adam ölmeden canlı canlı bana getirmeyin. Yoksa kendinize yeni bir imam bulursunuz!” demiş.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+