9. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları (2019-2020)

9. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları (2019-2020)


9. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları

Bu yazımızda 9. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. yazılı sınavında karşımıza çıkabilecek soruların, hazırlanmış yazılı sınavlarını bulabilirsiniz. Bu şekilde sınava girmeden önce bir hazırlık yapıp kendinizi test edebilirsiniz.

9. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. yazılı sınavında karşımıza çıkması muhtemel konular şu şekildedir:

Yerleşmelerin Gelişimi, Yerleşme Doku ve Tipleri

Bu konuda yerleşmelerin gelişimini etkileyen faktörleri analiz eder. Yerleşme yeri seçiminde etkili olan faktörlere yer verilir. Yerleşme doku ve tiplerinin oluşumunda etkili olan faktörleri örneklerle açıklar. Toplu ve dağınık yerleşmelerin oluşumunda etkili olan faktörlere yer verilir. Kır ve şehir yerleşmelerinin oluşumunda etkili olan faktörlere yer verilir.

Türkiye’de Yerleşmelerin Gelişimi ve Fonksiyonel Özellikleri

Bu konuda ise Türkiye’de yerleşmelerin dağılışını etkileyen faktörleri örneklerle açıklar. Türkiye’deki ilk yerleşme örneklerine (Göbeklitepe, Çatalhöyük, Alacahöyük) yer verilir. Türkiye’deki yerleşim birimlerini idari fonksiyonlarına göre ayırt eder. Türkiye’nin idari yapısı verilirken ülkenin mevcut sınırlar dâhilinde bölünmez bütünlüğüne vurgu yapılır.

Türkiye’den ve Dünya’dan Bölge türleri

Bu konuda da dünyadaki farklı bölge örneklerini, özellikleri ve bölge belirlemede kullanılan kriterler açısından değerlendirir. Şekilsel ve işlevsel bölge ayrımına yer verilir. Türkiye’den ve dünyadan farklı bölge örneklerine yer verilir. Bölge sınırlarının amaca göre değişebilirliğini örneklerle açıklar. Harita kullanarak çeşitli coğrafi kriterlerle belirlenmiş bölgelerde bulunan ülkeleri sınıflandırır.

İnsanların Doğal Çevreyi Kullanma biçimleri

Bu konuda insanların doğal çevreyi kullanma biçimlerini örneklendirir. Karadeniz Sahil Yolu, Maltepe Sahil Parkı, Avrasya Tüneli, Osman Gazi Köprüsü, Ordu-Giresun Hava Limanı, Marmaray ve BAE-Dubai Palmiye gibi örneklere değinilir. Doğal ortamda insan etkisiyle meydana gelen değişimleri sonuçları açısından değerlendirir. Örnek olaylardan hareketle insanın atmosfer, litosfer, hidrosfer ve biyosfer üzerindeki etkilerine yer verilir. İnsanların doğal ortam üzerinde gerçekleştirdikleri değişimlerde, doğaya karşı duyarlı olmalarının gerekliliği vurgulanır.
 

9. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları
9. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları
9. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları-2
9. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları-3
9. Sınıf Coğrafya 2. Dönem 2. Yazılı Soruları-4

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
0
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS 2021'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+