10. Sınıf

10. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları (2019-2020)10. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları

Bu yazımızda 10. sınıf Coğrafya dersinin 1. döneminin ikinci sınavında çıkabilecek soruların, hazırlanmış yazılılarını ve cevaplarını bulabilirsiniz. Bu şekilde sınava girmeden önce bir hazırlık yapıp kendinizi test edebilirsiniz.

10. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. yazılılarında çıkması muhtemel konular şu şekildedir:

Koordinat Sistemi – Mutlak ve Göreceli Konum

Bu konuda Koordinat sistemini kullanarak zaman ve yere ait özellikler hakkında çıkarımlarda bulunur. Mutlak ve göreceli konum kavramlarına yer verilir. Türkiye’nin konumu anlatılır:

 
Harita Bilgisi

Harita Bilgisi konusunda Haritayı oluşturan unsurlardan yararlanarak harita kullanır. Harita projeksiyonlarına yer verilir. Farklı harita türlerine ve kullanım amaçlarına yer verilir. Ölçek ile uzunluk ve alan ilişkilerinde basit örneklere yer verilir. Alan hesaplamalarında sadece gerçek alan hesaplamalarına yer verilir. Bilgileri haritalara aktarmada kullanılan yöntem ve teknikleri açıklar. Haritacılık tarihinde önemli olan Türk ve Müslüman bilim insanları ve çalışmaları üzerinde durulur. Coğrafi Bilgi Sistemlerine (CBS) ve uzaktan algılama tekniklerine yer verilir. Bilgileri haritalara aktarmada kullanılan yöntem ve teknikleri açıklar. Haritacılık tarihinde önemli olan Türk ve Müslüman bilim insanları ve çalışmaları üzerinde durulur. Coğrafi Bilgi Sistemlerine (CBS) ve uzaktan algılama tekniklerine yer verilir. Mekânsal verilerin haritaya aktarımında nokta, çizgi ve alansal gösterimlerden yararlanılması sağlanır.
 
Haritalarda Yer Şekillerinin Gösteriminde Kullanılan Yöntemler ve İzohipsler

Bu konuda ise haritalarda yer şekillerinin gösteriminde kullanılan yöntem ve teknikleri açıklar. Eş yükselti eğrilerinin (İzohipsler) özelliklerine yer verilir. Eş yükselti eğrileri ile çizilmiş haritalar üzerinde yer şekillerinin ayırt edilmesine yer verilir. Haritalarda yer şekillerini gösterme yöntemlerinden renklendirme ve kabartma yöntemlerine yer verilir.
 
NOT: Farklı soruları çözmeniz amacıyla farklı yazılılar eklenmiştir. Sorular birbirinden farklıdır.

10. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları
10. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları
10. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları-2
10. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları-3
10. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları-4
10. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları-5
10. Sınıf Coğrafya 1. Dönem 2. Yazılı Soruları-6

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+