Meslek Rehberi

Hemşirelik Bölümü Hakkında Her ŞeyHemşirelik Bölümü Nedir?

Birey, aile ve toplum sağlığının korunması, hasta bakımının planlanması, hekim tarafından saptanan tedavinin yapılması konusunda çalışacak insan gücünü yetiştirmeyi amaçlayan bir mesleki programdır.

→ Hemşirelikte Lisans eğitimi, 4 yıllık süreyi kapsamakta,  isteyenler, bir yıllık İngilizce hazırlık sınıfı okuyabilmektedirler.
 

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları

Hemşireler, özel ya da resmi tüm sağlık kuruluşlarında servis hemşiresi, servis başhemşiresi, klinik hemşiresi ve hastane hemşiresi olarak görev alırlar. Hemşirelik temel eğitimine ek olarak öğretmenlik sertifikası alan hemşireler; sağlık meslek liselerinde ve hemşirelik yüksek okullarında çalışabilir, eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerine katkıda bulunabilirler,
 

Hemşirelik Bölümü Zor mu?

Her bölümün ve mesleğin kendine göre zorlukları vardır fakat hemşirelikte şöyle bir durum var: Eğer yaptığınız işi sevmiyorsanız, sırf ataması var veya maaşı iyi diye gidiyorsanız; o mesleği yapamazsınız. Dersleri size ağır gelir.
 

Hemşirelik Maaşları

Hemşirenin görev yaptığı yer, hastane ya da kamu kurumunun büyüklüğüne göre aldığı maaş tutarında değişiklik meydana gelmektedir. Ortalama bir ücret söyleyecek olursak: 3000 tl ile 3500 tl arasında değişmektedir.
 

Hemşirelik Mesleğinin Gerektirdiği Nitelikler

  • Biyolojiye İlgi Duyan ve Bu Alanda Başarılı Olan
  • İnsanlara Yardım Etmekten Hoşlanan
  • Sorumluluk Duygusu Yüksek
  • Çabuk ve Doğru Karar Verebilen
  • Temiz, Dikkatli ve Titiz
  • Tedbirli ve Düzenli
  • Şefkatli ve Sevecen
  • Bedence Sağlıklı, Dayanıklı ve Soğukkanlı Kişiler Olmalıdır.

 

Hemşirelik Hangi Puan Türleri ile Alım Yapmaktadır?

Hemşirelik bölümüne Sayısal Puan Türü ile gidebilirsiniz.
 

Hemşirelik Bölümünün Taban Puanları

Bilgisayar mühendisliği bölümünün puanları için Hemşirelik Taban Puanları, diğer bölümlerin taban puanları için Üniversite Taban Puanları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

5 Yorum

  1. merhaba ben hemşirelik okumak istiyorum ama aslında anestezi hemşiresi olmak istiyorum bunun içinde hiç bir bilgiyi sahip değilim yanı tıptan okucaksın diyorlar bazıları da anestezi bölümünü okucaksın diyorlar yanı ben hemşirelik okusam gidip de üniversitede anestezi hemşirelik okuyabilir miyim sadece o alanda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+