Tanıtım Yazısı

BİLSEM Sınavına Girmek için Gerekli Şartlar Neler?BİLSEM Sınavına Girmek için Gerekli Şartlar Neler?

Çocuğunuzun sıradan çocuklardan farklı ve öne çıkan yeteneklerinin olduğunu mu düşünüyorsunuz? Belki, BİLSEM’i ilk defa sınıf öğretmeninizden veya diğer ebeveynlerden duymuş olabilirsiniz.

BİLSEM nedir? BİLSEM sınavına giriş şartları neler ve kimler katılabilir gibi tüm detaylar hemen aşağıda sizi bekliyor…
 

BİLSEM Nedir?

BİLSEM veya Bilim ve Sanat Merkezleri, bireysel yeteneklere sahip öğrencilerin örgün eğitim saatleri dışında yeteneklerini geliştirebildiği eğitim kurumlarıdır. BİLSEM MEB’e bağlıdır ve bünyesindeki özel eğitmenler ile öğrencilere bireysel yetenekleri doğrultusunda eğitimler verilir.

Peki, BİLSEM başvuruları nasıl yapılır ve BİLSEM’e kayıt olmak için aileler neler yapabilir?

BİLSEM, ailelerin kendi kararıyla çocuklarını kayıt ettirebilecekleri sıradan bir sınav değildir. BİLSEM’e kayıt olmak ve BİLSEM sınavı başvurusu için öğretmenin çocuğunuzu yeterli bulması ve BİLSEM yetenek sınavı için gerekli adımları atmış olması gerekir.
 

BİLSEM’e Hangi Öğrenciler Katılabilir?

Sınıf öğretmenleri, eğitimleri süresince çeşitli tekniklerle değerlendirme yapmayı öğrenirler. Bu pratikler doğrultusunda her öğretmen, öğrencisinin Bilsem için yeterliliğe sahip olup olmadığına karar verebilir.
Bilsem Nedir

Öğretmenler değerlendirmelerini yapmak için birçok kriteri göz önünde bulundurur ve çocuğun resim, müzik ya da genel zihinsel yetenekleri gibi uygunluklarını denetlerler. Öğretmenler tarafından bazı çocuklar tek alanda aday gösterilirken bazıları birden fazla alanda aday gösterebilirler.
 

BİLSEM Sınavına Girmek için Şartlar Neler?
  • BİLSEM sınavları her yıl, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen şartlara göre yapılmaktadır. Sınava kaçıncı sınıfların dahil olacağı ve sınav tarihleri de yine bu kurum tarafından belirlenmektedir.
  • 2018-2019 yıllarında yapılacak BİLSEM sınavlarında sadece 1, 2 ve 3. sınıf derecesindeki öğrenciler katılabilirler. Bu yılki sınava 4. sınıf öğrencileri katılamayacaktır.
  • Sınava katılacak adayların sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmeleri zorunludur. Her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilerin bireysel başvuruyla sınava katılması mümkün değildir.
  • Grup tarama testinde başarılı olan öğrencilerin her biri kendi yetenek alanlarına göre genel zihinsel, müzik veya resim alanlarında bireysel değerlendirmeye tabi tutulacaktır.
  • BİLSEM öğrenci seçim süreciyle ilgili iş ve işlemler (sınav sonuçları dahil) il tanılama sınav komisyonları tarafından yürütülecektir.
  • ÖNEMLİ: Bu yıl, BİLSEM sınavının ilk aşaması olan grup tarama testi tablet bilgisayarlar ile yapılacaktır. Çocuğunuzu interaktif ortamda bu sınava hazırlamak için şu uygulamayı kullanabilirsiniz > BİLSEM HAZIRLIK UYGULAMASI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+