LYSYGS

2018 YGS LYS Konuları ve Soru Dağılımları2018 YGS LYS Konuları ve Soru Dağılımları

Bu yazımızda 2018 YGS’de Hangi Konular Sorulmakta? 2018 LYS’de Hangi Konular Sorulmakta? 2018 YGS Konuları PDF ve daha birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.
 

YGS Nedir?

YGS her yıl ÖSYM yani Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan üniversiteye geçişte ilk basamaktır. Yapılan YGS sınavına her yıl yüz binlerce aday başvurmaktadır. YGS sınavında 40 Türkçe, 40 Temel Matematik, 40 Sosyal Bilimler ve 40 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 160 soru sorulmakta ve adayların cevaplaması için 160 dakika süre verilmektedir. YGS sınavında soru sorulan dersler ise şu şekildedir:

 • Türkçe
 • Matematik
 • Geometri
 • Tarih
 • Coğrafya
 • Felsefe
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
 • Fizik
 • Kimya
 • Biyoloji

 

LYS Nedir?

LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavı her yıl ÖSYM tarafından yapılan üniversiteye geçişte 2. Basamak olarak adlandırılan sınavlar toplamıdır. YGS sınavında 180 ve üzeri puan alan öğrenciler LYS sınavına girmeye hak kazanırlar. LYS toplam 5 oturumdan oluşmaktadır. Oturumlar ve oturumlarda bulunan dersler şu şekildedir:

 • LYS-1: Matematik, Geometri
 • LYS-2: Fizik, Kimya ve Biyoloji
 • LYS-3: Edebiyat, Coğrafya
 • LYS-4: Tarih, Coğrafya-2, Felsefe Grubu
 • LYS-5: Yabancı Dil

2018 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak LYS sınavının konu ve soru dağılımları belli oldu! Binlerce adayın merak ettiği 2018 LYS’de hangi konular çıkacak? Sorusunun yanıtını sayfamızdan alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken konularını öğrenmek istediğiniz dersi seçmek!

NOT: Konu ve soru dağılımları MEB‘in hazırlamış olduğu konu dağılımları ve yayın evleri ile irtibata geçilerek  hazırlanmıştır.
 

2018 YGS Konu Dağılımları

 

2018 LYS Konu Dağılımları

 

2018 YGS’ye Ne Kadar Kaldı?

33 Yorum

 1. Geri bildirim: 2018 YGS Puan Türleri
  1. Merhaba Sadi,
   Zaten YGS’de klasik soru bulunmuyor. LYS’de ise ÖSYM 2016 yılında deneme amacıyla belli sayıda sorular sordu ama 2018 için herhangi bir açıklama bulunmuyor.

  1. Araştırmadan, soruşturmadan niye yorum yapıyorsunuz. Bütün kitap evleri ve yayımcılarla iletişime geçilerek hazırlanmış bir dağılımdır.

 2. Efendim ben ukalalık etmek istememiştim üslubum için özür dilerim ancak demek istediğim sınavı ÖSYM hazırlamıyor mu yani yayınevleri söylese ne olur söylemese ne olur

  1. Tekrar Merhaba Meriç,
   ÖSYM’nin sınav sistemi çok farklıdır. O zaman senin dediğine göre 1. olan kişiler ÖSYM ile iletişime geçip, konu dağılımlarını mı alıyorlar? Sınavda çıkacak olan konular az çok bellidir. Eğer hedefin ilk 10’a girmek değilse bu konuları rahatlıkla çalışabilirsin. Eğer ilk 10’a girmek istersen de; farklı farklı yayınlardan bol bol soru çöz. Ama şunu unutma konu dağılımları her yerde aynıdır.

  1. 2018 YGS ve LYS’de çıkacak olan konular %99 bunlardır. Geri kalan %1’lik kısımda ÖSYM’nin konuları karıştırıp, farklı soru tiplerini meydana çıkarmasıdır.

 3. Hocam matematik soru dağılımında İŞLEM konusundan bir soru çıkacağı yazıyor, işlem konusu müfredattan kalkmadı mı?

  1. Söz konusu liste geçmiş yıllarda yapılan sınavların ortalamalarına göre alındığı için bu şekilde olmuş, İşlem konusu müfredattan kaldırıldı.

 4. Hocam merhaba, Atatürk Fen Lisesinde okumaktayım. Okulumuzdaki hocalar şimdiden ağırlıklı olarak LYS çalışmamızı söylüyor. Sizce bu ne kadar doğru? Şimdiden teşekkür ederim.

 5. 2000’lilerin anasını belleyin tamam mı?TEOG’u bizde denediniz hadi yeni sistemi de deneyin üzerimizde eksik kalmasın. Hayatımızı etkilemesi umrunuzda mı? Sonra da ağlamayın ama beyin göçü beyin göçü diye.

 6. Merhaba hocam ben endüstri meslek lisesinde okuyorum. Lise sonum ama şimdiye kadar YGS lys ile alakalı hic bir konu görmedik. Sadece bolum derslerini gördük. Sizce biz simdi ne yapmalıyız. Çok kafam karışık. Lütfen yorumunuzu bekliyoruz. Teşekkürler…

 7. Şimdi biz ygsyede mi giricez yoksa sadece lys yemi giricez ve lys1 , lys2 , lys3… bunlarin hepsine girmek zorunlumu yoksa sadece 1 sinimi tercih etmemiz gerekiyor ( lutfen yeni sistemi net bi şekilde anlaşilacak sekilde anlatin kafamiz karişik) 🙂

 8. Konu dağılımı ile çalışma programını karşılaştırdığımda bazı konuların çalışma programında olmadığını görüyorum. Tekrar başka program eklenecek mi? Teşekkür ederim.

 9. 2 oturumu sınav ya baraj sınavında coğrafya fizik kimya biyoloji felsefe inkılap yok değil mi hocam din kültürü flan sadece mat türkçe bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba Merve normalde yoktu ama son açıklamalara göre 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri olmak üzere 40 soru eklendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+