TYT Puanı ile Alan 4 Yıllık Bölümler ve Taban Puanları 2018

TYT Puanı ile Alan 4 Yıllık Bölümler ve Taban Puanları 2018Özel Yurtlar ve Fiyatları için tıklayınız..


Bu yazımızda TYT Puanı ile Alan 4 Yıllık Bölümler ve Taban Puanlarını paylaşacağız. Eğer sizde “TYT ile 4 yıllık bölüme gidilir mi?” diye soruyorsanız okumaya devam edin…

TYT Puanı ile Alan 4 Yıllık Bölümler ve Taban Puanları

Üniversiteye geçişte ilk basamak olan TYT sınavına az bir zaman kaldı. Çalışmalarını sürdüren adaylar aynı zamanda sınav hakkında bilgi edinmekte ve sorularına cevap aramaktadırlar. Son zamanlarda oldukça fazla sorulardan biri de “TYT Puanım ile 4 yıllık bir bölüme gidebilir miyim?” sorusu oldu. ÖSYM YKS hakkında paylaştığı kılavuzda bu konuda şöyle bir açıklama yaptı:

  • TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.
  • TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.
  • TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

 
yapılan açıklamayı incelediğimizde: TYT puanı ile sadece 2 yıllık yani önlisans bölümlere gidilebildiği, 4 yıllık yani lisans bölümleri için ikinci oturum olan AYT’ye (Alan Yerleştirme Testi) girilmesi gerektiği belirtilmektedir. Sonuç olarak adaylar, sadece ilk oturum olan TYT’ye girerek 4 yıllık bir bölümü tercih edemezler. Bu puan türü ile yalnızca 2 yıllık bölümlere gidebilirler. Aşağıdaki butonları kullanarak 2 Yıllık ve 4 Yıllık üniversitelerin taban puanlarına ulaşabilirsiniz.
 
4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları 2 Yıllık Bölümlerin Taban PuanlarıYKS - TYT Kitaplarını En Uygun Fiyata Almak için Tıkla...


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

2
0
1
5
2
9

Yorum Yap

Yorumlar 1