TYT Puanı ile Alan 4 Yıllık Bölümler ve Taban Puanları 2018 | Bilgenç

TYT Puanı ile Alan 4 Yıllık Bölümler ve Taban Puanları 2018

TYT Puanı ile Alan 4 Yıllık Bölümler ve Taban Puanları 2018

Bu yazımızda TYT Puanı ile Alan 4 Yıllık Bölümler ve Taban Puanlarını paylaşacağız. Eğer sizde “TYT ile 4 yıllık bölüme gidilir mi?” diye soruyorsanız okumaya devam edin…

TYT Puanı ile Alan 4 Yıllık Bölümler ve Taban Puanları

Üniversiteye geçişte ilk basamak olan TYT sınavına az bir zaman kaldı. Çalışmalarını sürdüren adaylar aynı zamanda sınav hakkında bilgi edinmekte ve sorularına cevap aramaktadırlar. Son zamanlarda oldukça fazla sorulardan biri de “TYT Puanım ile 4 yıllık bir bölüme gidebilir miyim?” sorusu oldu. ÖSYM YKS hakkında paylaştığı kılavuzda bu konuda şöyle bir açıklama yaptı:

 • TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.
 • TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.
 • TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

 
yapılan açıklamayı incelediğimizde: TYT puanı ile sadece 2 yıllık yani önlisans bölümlere gidilebildiği, 4 yıllık yani lisans bölümleri için ikinci oturum olan AYT’ye (Alan Yerleştirme Testi) girilmesi gerektiği belirtilmektedir. Sonuç olarak adaylar, sadece ilk oturum olan TYT’ye girerek 4 yıllık bir bölümü tercih edemezler. Bu puan türü ile yalnızca 2 yıllık bölümlere gidebilirler. Aşağıdaki butonları kullanarak 2 Yıllık ve 4 Yıllık üniversitelerin taban puanlarına ulaşabilirsiniz.
 
4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları 2 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları

Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.


TYT Konuları
AYT Konuları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

5
3
4
15
18
87

Yorum Yap

Yorumlar 4

 • […] Puanı ile Alan 2 Yıllık Bölümler ve Taban Puanlarını paylaşacağız.   Tavsiye Yazı: TYT ile Alım Yapan 4 Yıllık Bölümler ve Taban Puanları […]
 • Veli Zekai
  Tayyip Erdoğan bol bol sistemi değiştirsin hepimiz her sene bir şekilde dışarıda kalalım. Bravo. 140 barajı vardı 180 oldu kendisi diplomasını gösteremiyor halka. Yok çünkü. Bu sınavlara bu sistemi her gün bokuyla oynar gibi değiştirenleri soksak bizim kadar başarılı olamazlar. Bir soru ile AYT'den 19 nette kaldım o yüzden giremiyorum üniye. Amk çocukları. Şiir tarihi soruyorsunuz neymiş edebiyatmış hangi ülkede var bu kadar salakça bir konuda 55 tane soru soran merak ediyorum. Millet kim ne yazmış bilmek zorunda mı ? Amk sanki savaş kazanıyor pezevenkler. Oturup götünden uydurup yazmış 100 sene önce ben onu bugün bilmek zorundayım. Neden o zaman benim götümden uydurduklarımı kimse kimseye sormuyor ? Onunla benim götümün arasındaki fark ne amk ?
 • Kizim saglik meslek hemsire yardimciligi mezunu y-ttt den ek puanli siralamasi 57000 ikinci oturumada girdi ve 180 puani geciyor hemsirelik 4 yillik kazanirmi
 • YILMAZ DENİZ
  MYO kapsamındaki 4 yıllık bazı bölümler daha önce ygs puanı ile öğrenci alabiliyordu! TYT puan sistemine geçişte bu yanlışlık yapıldı ve bir çok kontenjan boşuna boş kalıyor!