Okul Flamaları | Bilgenç

Okul Flamaları

Okul Flamaları


Okul flaması; tören ve resmigeçitlerde anaokulu, ilkokul ve liseleri temsil eden bir bayrak çeşididir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ölçülerde üretilen okul flamaları, aynı zaman okulların izci gruplarının da simgesidir. Flamalar bir ahşap direkte taşınmak zorundadır. Flamalarda olduğu gibi direğin boyutu ve ölçüsü de müfredata uygun şekilde üretilmelidir. Belirli standartlar çerçevesinde hazırlandığı için okul flamalarının üretimleri ve tasarımları oldukça kolaydır.

İlk ve ortaokul flamalarının ön zemininde kırmızı renk üzerine; MEB okulun adı ve kuruluş tarihi, siyah harflerle yazılmalıdır. Arka zemininde ise mavi tonlarının kullanılması serbest bırakılmıştır. Lise flamalarında ise ön yüz ortaokuldakilerle aynı şekilde hazırlanırken arka zeminde sarı ve açık mavi renkleri kullanılmaktadır.
 

Okul Flamaları Nasıl Üretilir?

Okul flamaları, önemli günlerde okulu temsil ettiği için kaliteli ve özenli görülmesi oldukça önemlidir. Flamanın kalitesi okulun da kalitesi anlamına gelmektedir. Hal böyle olunca flama kumaşlarının kalitesi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Flama direği alemi ise pirinç malzemeden üretilir ve ay yıldızlı olmak zorundadır. Okul flamaları 100×150 cm standart bir ölçüye sahiptir. Okulların haricinde birçok kurum ve kuruluş flama kullanmaktadır. Özellikle futbol takımlarında flama ve bayrak kullanımı oldukça yaygın olmaktadır.
 

Takım Bayrakları Üretimi

Takım bayrakları, belli bir takıma gönül vermiş kişiler tarafından satın alınan ve dijital baskı tarafından üretilen bayrak çeşitleridir. Spor takımlarının logosu ve simgelerinin basılı olduğu bayraklar, özellikle spor karşılaşmalarında çok sık kullanılmaktadır. Takımı kazandığı zaman ya da şampiyon olduğu zamanlarda her yer o takımın bayrakları ile süslenmektedir. Birbirinden farklı ebatlarda ve kullanım alanlarına uygun olarak üretilen takım bayraklarının kumaşının ve baskısının kalitesine dikkat edilmelidir. Açık alanlarda yapılan spor karşılaşmalarında kullanılan bayrakların dayanıklı malzemeden yapılmış olması gerekmektedir. Aksi halde coğrafi koşullardan etkilenen bayraklar yıpranır ve kullanılamaz hale gelir.

Bayrak üreten firmalarda törenler ve kutlamalarda kullanılmak üzere sopalı bayraklar da bulunmaktadır. Resmi törenlerde oldukça sık kullanılan sopalı Türk bayrakları, taşınması oldukça kolay bayrak çeşitleridir. Elde kolaylıkla tutulması ise sopalı bayrak modellerinin günlük kullanımlarda tercih edilmesini kolaylaştırmaktadır.

 

Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.


TYT Konuları
AYT Konuları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
0
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS 2020'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen incele
+