Tanıtım Yazısı

Öğrenciler İçin Hayatta Kalma Rehberi: Ev Mi Yurt Mu?Ev mi Yurt mu?

Üniversitede okumak amacı ile şehir değiştiren pek çok öğrenci, yeni şehrinde ilk olarak konaklama problemini çözmeye yöneliyor. Bu probleme çözüm olarak sunulan birden fazla alternatif var. Yurtlar, hem devlet kurumlarının desteği ile açıldığından dolayı hem de bazı özel kuruluşlar tarafından açıldığından dolayı, pek çok şehirde epey yaygın. Bundan dolayı yeni bir şehirde üniversite okumaya başlayan öğrencilerden bir kısmı, yurtlarda yaşamayı tercih ediyor. Bir diğer alternatif ise öğrenci evleri. Öğrenci evleri, genellikle iki ya da daha fazla öğrencinin aynı evi ve evin masraflarını paylaşması sonucu ortaya çıkıyor. Bu sayede öğrenciler kendi özgür ortamlarında kendilerini daha iyi hissederken, ekonomik açıdan da belli bir oranda tasarruf etme şansı yakalıyorlar.

Elbette yurtta kalmanın da öğrenci evinde kalmayı tercih etmenin de çeşitli mantıklı sebepleri var. Fakat öğrencinin karakterine ve önceliklerine göre bir seçenek mutlaka diğerinden daha olumlu gelecektir. Bu yazıda sizlere bu seçeneklerden hangisinin, hangi tip yaşam biçimlerini tercih edenler için uygun olabileceğinden söz edeceğiz.
 

Yurtta Yaşamak: “Yurt Beni Mutlu Eder Mi?”

Yurtta yaşamak konusunda daha mesafeli bir tavır takınan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu, bu durumu gündelik yaşamdaki mutluluk durumları ile ilişkilendiriyorlar. Yaşamını kendi kuralları dahilinde yaşamak konusunda sıkıntı çekeceklerini düşünen bu öğrenciler, yurtların yaşam alanlarını kısıtlayabilecekleri gerekçesi ile yurt yaşamını tercih etmeye pek meyilli değiller.

Bu düşüncenin bir noktada doğru olabileceğini söylemek mümkün. Yurt yaşamı, bireylerin kendilerinin seçmediği kişilerle aynı odada yaşamasını gerektiren bir sistem. Dahası, sistem içerisinde çok sayıda birey var olduğundan dolayı, pek çok topluluk kuralı var. Bu topluluk kuralları çoğu zaman işlevsel olsa da bu kadar çok gereksinimin aynı anda ve sürekli talep edilmesi bir noktadan sonra öğrenciyi bunaltabilir. Burada çok gereksinim derken, yaşamın en basit pratiğinden söz ediyoruz aslında. Örneğin çamaşır odasındaki çamaşır makinesinden yararlanmak için bile, bir yurtta yaşıyorsanız sıra beklemeniz ve önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor. Kişisel alanınız ise, evde yaşayan bir öğrenciye göre daha dar. Çünkü bir ya da birden fazla kişi ile aynı yatak odasını paylaşıyor, sürekli aynı ortamda bulunuyorsunuz.

Yurt, genellikle kendi yaşam düzenini kurmak konusunda kendini pek hazır hissetmeyen ve temel sorumluluk gerektiren eylemleri bir başkasına devretmek isteyen öğrenciler için birebir. Çünkü yurtta, kurulmuş köklü bir düzenin içerisinde yaşıyorsunuz. Lambanız bozulursa yetkililer tamir edebilir, elektrik faturasını geciktirme gibi bir probleminiz olmaz, tuvalet kağıdı sizin yerinize değiştirilir. Kısacası size kalan tek iş yaşamaktır denebilir.
 

Evde Yaşamak: “Altından Kalkabilir Miyim?”

Bir öğrenci evinde yaşamak, pek çok açıdan öğrencileri endişelendiriyor. İlk aşamasından son aşamasına kadar bir evde yaşamak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. İlk sorumluluk, doğru kiralık evi bulmak, bu ev için pazarlık yapmak ve bu evde belli bir düzeni oturtmak noktasında başlıyor. Elbette bu konuda yardım alınacak bazı siteler var. Örneğin Flatfy Türkiye kiralık daire aramak için kullanılabilecek kapsamlı sitelerden bir tanesi. Düzen oluşturma noktasında ise öğrencinin belli bir oranda sorumluluk almayı öğrenmeye ihtiyacı var. Genellikle evde yaşamaya başlayan öğrencilerden, bu yaşamın ikinci yılında, evde yaşamaktan memnun olduklarına ve zaman geçtikçe sorumlulukların altından kalkması kolay hale geldiğine dair çeşitli geri bildirimler alınıyor. Bu geri bildirimler ise yurtta yaşayan bireylerden daha az sıklıkta alınıyor denebilir. Bundan dolayı, öğrenci evinde yaşamanın kişisel gelişim sürecinin de bir parçası haline geldiğini söylemek mümkün oluyor.
2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+