Tanıtım Yazısı

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Emeklilerin geçimini sağlamalarında büyük önem taşıyan emekli aylığı konusunda, her gün yeni bir haber yeni bir gelişme söz konusu oluyor. Bugün emekli olunduğunda ne kadar emekli maaşı alırım hep merak konusu olmuştur. Bunun için birçok vatandaş konu ile alakalı araştırma ve sorgulamalar yapıyor. Eskiye göre artık bunu öğrenmek çok daha kolay bir hale gelmiş bulunuyor. SGK’nın internet sayfasında yer alan ”emekli maaş hesaplama” bölümü sayesinde maaşlar önceden tahmin edilebiliyor.
 

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanıyor?

Emekli maaşının hesaplanabilmesi için bazı bilgilere ihtiyaç duyuluyor. 4A Yani SSK çalışanları için emeklilik aylığı hesaplama yöntemi için öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresinden siteye giriş yapmanız gerekiyor. Ardından açılan sayfada yer alan T.C. kimlik numarası, SSK sicil numarası, Baba adını, Nüfusa kayıtlı olunan ili ve son olarak doğum tarihini giriyorsunuz. Son olarak da sorgula butonuna basıyorsunuz. Ve böylelikle hesaplama işlemi tamamlanıyor. 4B Yani Bağ-Kur çalışanları için emeklilik aylığı hesapla yöntemi için ise, aynı şekilde siteye girmeniz gerekiyor.

Açılan sayfada bulunan kimliğimi şimdi doğrula kısmına tıklıyorsunuz. Sonrasında T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifrenizi giriyorsunuz. Açılan sayfada kurumu kısmında yer alan seçeneklerden kendinize uygun olanı seçiyorsunuz. Esnaf ya da tarımla mı uğraşıyorsunuz onun seçimini yapıyorsunuz. Daha sonra son olarak sorgula seçeneğine tıklayarak emekli aylığı hesaplama işlemini tamamlıyorsunuz.
 

Emekli Maaşı Neye Göre Hesaplanıyor?

Emekli maaşı ücreti çalışılan süre ve ödenen prim gibi pek çok farklı kritere göre hesaplanıyor. Uzun süre çalışmış olan ve yüksek prim ödeyen vatandaşların daha fazla ücret aldığı da biliniyor. Devlet enflasyon farkına göre yılda iki kez emekli maaşlarına zam yapıyor. Genelde ocak ve temmuz aylarında yapılan bu ücret değişikliği emekli olan kişinin istediği bir banka şubesine yatırılabiliyor. Emekli aylıkları hesaplanırken 2000 öncesi çalışanları ayrı, 2000-2008 Ekim arası ayrı ve 2008 Ekim sonrası ayrı olarak üç farklı hesaplama yöntemi bulunuyor. Malulen emeklilik durumunuz söz konusu olan vatandaşlar ne kadar emekli maaşı alırım sorusuna yanıt arıyorlar ise 800 TL ile 1.000 TL arasında maaş almaktalar.
 

Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Aylığı Alırım?

Ne kadar emekli maaşı alırım sorusunun yanıtı bugün çalışan ve çalışma hayatının bitiminde emeklilik hayali kuran her vatandaşın merak ettiği bir konu. Şuan en düşük emeklilik aylığı ücreti 935.60 lira civarında seyrediyor. Fakat bu ücret emeklilik hak sahiplerinin eline ek ödemelerle bir miktar daha yükselerek geçebiliyor. Emekliler için vergi iadesi durumu kaldırıldığından dolayı ek ödeme dönemi başlamıştı. Buna göre emeklilere her ay aldıkları maaş üzerinden yüzde 4-5 oranında ek ödeme yapılıyor. Bu ödemelerde ek maaşlarla birlikte toplam olarak hesaplara yatıyor.

Eğer TÜED’in (Türkiye Emekliler Derneği) talebi kabul edilirse ek ödeme oranı yüzde 9’a yükselerek emeklilerin aylıklarında 40 tl civarı da bir artış olacağı söz konusu haberler arasında yer alıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde en yüksek maaş olarak ise şuanda 4.481 lira. Bu maaş üzerinde yüzde 4 ek ödeme yapılıyor. Yani 179.25 lira ile birlikte toplam 4.460,25 liraya yükselmiş oluyor. Buna göre;

– 2000 yılından önce çalışmış bulunuyor ve emekli olmuşsanız 1.400 TL ile 1.600 TL arası,

– 2000 öncesi ve 2000 ile 2008 yılları arasında çalışmış bulunuyorsanız 1.200 TL ile 1.400 TL arası,

– 2000 öncesi ve 2008 sonrasında çalışmış bulunuyor ve emekli olmuşsanız 1.000 ile 1.200 TL arasında maaş almakta oluyorsunuz demektir.

https://www.ssk.biz.tr/ne-kadar-emekli-maasi-alirim-2018/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YKS 2022'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+