Matematikte Neden Zorlanıyoruz ve Matematik Nasıl Çalışılır? | Bilgenç

Matematikte Neden Zorlanıyoruz ve Matematik Nasıl Çalışılır?

Matematikte Neden Zorlanıyoruz ve Matematik Nasıl Çalışılır?

Matematik Neden Zorlanıyoruz?

Matematik herkesin bildiği gibi en çok zorlanılan derstir. Peki sizce neden zorlanıyoruz? Genelde matematikte hocasının anlattığı sorular ve sınavda çıkanların birbiriyle alakası yok değil mi? Bunun tek sebebi matematik mantık dersidir. Sorular aynı mantıkla çözülür ama bize bir sorudaki bilinmeyeni değiştirip verdiler mi soruda donup kalırız. Yeni bir soru tarzı var deriz hoca bunu anlatmamış deriz. Hayır yeni bir şey yok arkadaşlar aradaki tek farkı şu şekil açıklayayım:

Fizikte yol eşittir hız çarpı zamandır. Hoca bize derste yolu bulmayı öğretir sadece ama bize hız soruldu mu hoca bunu anlatmadı diyebilir miyiz peki? Tabi ki diyemeyiz çünkü biz yol ve zamanı biliyorsak hızda  hala bu eşitlikten bulunabilir değil mi?

Yukarıda ki soruda anlattıklarım kolayca anlaşıldı değil mi? İşte matematik bunun üzerine kurulu bir derstir. Matematikte ise olay biraz daha karmaşık gibi görünür çünkü soyut kavramlar mevcuttur. Ama her zaman bağlantılar vardır. Soyut kavramları iyi öğrenmenin tek yolu bol miktarda pratiktir. Bol miktarda pratikle beynimizde artık soyut kavramlar somut kavramlar haline gelir. Bu şekilde matematiğe yaklaşırsanız zamanla zorlansanız bile sevmeye ve başarmaya başlayacaksınızdır.

Matematik Nasıl Çalışılır?
Matematiğe çalışmayı adım adım anlatacağım arkadaşlar.
1-)Matematikte öncelikle konuyu dinlerken öğretmene sürekli soru sorun kafanızda soru işareti kalmasın. Eğer internet üzerinden videodan dinliyorsanız vaktiniz varsa iki farklı hocadan dinlemenizi öneririm. Tek hocadan dinliyorsanız da çok iyi not tutmalısınız. Kafanıza bir şey takıldı mı videoyu geri alıp tekrar dinleyin.

2-)Ardından çıkardığınız notları hızlıca tekrarlayın. Bu notları belirli aralıklarla boş vakitlerinizde hobinizmiş gibi açıp okuyun. Formülleri ezberlemekte ve temel kuralları öğrenmekte sizi çok geliştirecektir.
3-)Soru çözümünde ise adım adım ilerlemeniz çok önemlidir. Direkt zorları çözmeye kalkışmayın çünkü kafanız karışabilir. Emin olun ki bazı sorular vardır altyapınız iyi değilse size bildiğiniz formülleri unutturabilir.Çözemediğiniz soru oldu mu 2 dakika kadar uğraşın. Çözemiyorsanız o an sıradaki soruya geçin testiniz bittiğinde tekrar kendiniz uğraşın. Baktınız ki gerçekten yapamıyorsunuz hocaya veya bir arkadaşınıza sorabilirsiniz. Çözemediğiniz sorularla uğraşmak sizi geliştirir. O soruyla uğraşırken ezberlemiş olursunuz ve o soru size anlatıldığında çözümü de kolay kolay unutmazsınız.

4-)Matematikte en son adım deneme çözümüdür. Benim düşüncem bölüm denemesi çözmeniz genel denemelerden daha faydalıdır. Yine de bu konudaki tercihi size bırakıyorum.

Herkese İyi Çalışmalar 🙂

Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.


TYT Konuları
AYT Konuları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
1
1
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0