Nedir

Kut’ül Amare Nedir? Kut’ül Amare Zaferinin ÖnemiKut’ül Amare Nedir?

Son yıllarda siyaset dünyasında gündeme gelmesiyle birlikte oldukça popüler hale gelen Kut’ül Amare, aslında eski dönemlerde toplum genelinde çok iyi bilinen bir vaka idi. Ancak pek çok tarihi konuda olduğu gibi toplum hafızasında sahip olduğu yeri kaybetmiş ve unutulmaya başlamıştı. Çeşitli sebepler vasıtasıyla yeniden gündeme gelen Kut’ül Amare ile ilgili olarak önemli belgeseller hazırlandı ve son olarak bir de televizyon dizisi çekiliyor. Osmanlı İmparatorluğu’ nun büyük son zaferlerinden birisi olarak kabul edilen Kut’ül Amare 1915 ile 1916 yılları arasına yayılan bir süreçte İngiliz kuvvetlere karşı alınan büyük zaferdir. Kut’ül Amare 1950’li yılların Türkiye’sine kadar Kut Bayramı olarak kutlanıyordu. Gözlerini geleceğe dikmiş tarihin önemli ama unutulmaya yüz tutmuş pek çok önemli ayrıntısına aktüelbilgiler.com arşivlerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

29 nisan 1916 tarihinde kesin zafer ile sonuçlanan Kut’ül Amare Zaferi, 1.Dünya Savaşı dönemindeki cephelerden birisinde elde edilen zaferdir. 22-23 kasım tarihlerinde başlayan ve en son 29 nisan 1916 tarihine kadar uzanan, uzun soluklu bir mücadeleye sahne olan bu zafer, Osmanlı İmparatorluğu’ nun son büyük zaferlerinden birisi konumunda bulunuyor. Osmanlı İmparatorluğu’ nun ilk dünya savaşı sırasında sınırlarının doğusunda açmak durumunda kaldığı cephelerden birisi olan Irak Cephesi’ nde yaşanan bir zaferdir.
 

Kut’ül Amare Zaferi Neden Kutlanmıyordu?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren 1952 yılına kadar “Kut Bayramı” adı altında büyük bir coşku ile kutlansa da bu tarihten itibaren kutlanmamaya başlanmıştı. Bunun nedeni ise Türkiye’nin NATO üyesi olmasıydı. Ayrıca Kut’ül Amare zaferinin en önemli mimarı olması sebebi ile Halil Paşa’ya “Kut” soyadı verilmiştir.

22-23 kasım tarihlerinde Tümgeneral Charles Vere Ferrers Townshend komutası altındaki İngiliz kuvvetlerinin Bağdat ilerleyişi sırasında Selman-ı Pak Muharabesi’nde aldığı mağlubiyet ardından 3 aralıkta Kut’a çekilmişti. 27 Aralık’ta alınan destek ve yenilenen Osmanlı’nın 6.ordusu Kut’u kuşatma altına aldı. Bir Osmanlı askerinin tüfeğiyle bir İngiliz savaş uçağını düşürmesi gibi son derece önemli kahramanlık destanlarının yazıldığı büyük bir zafer olan Kut’ül Amare son yıllarda yeniden olması gerektiği gibi kutlanmaya başlandı. Kuşatmayı almaya çalıştığı desteklerle delmeye çalışan ve bir yandan da Kut’tan çıkmaya çalışan İngiliz Kuvvetleri’nin tüm saldırı geri püskürtüldü ve tüm bu süreç içerisinde defalarca teslim olunması çağrısında bulunulsa da olumlu yanıt alınamadı. Ancak 26 nisan’da İngiliz’ler Osmanlı’nın farklı cepheler için buradan asker takviyesi almasını fırsat bilerek aldığı 5 bin kişilik destekle yine saldırıya geçti ancak burada 3 bin kayıp verdi. Bu durum üzerine İngiliz kuvvetlerinin komutanı Tümgeneral Charles Vere Ferrers Townshend tarafından teslim olma konusunda karar alındı ve teslim oldu. Tüm bu savaş sırasında on binlerce ölü ve yaralı ile on binlerce asker, subay esir alındı.

Kaynak: https://www.aktuelbilgiler.com/kutul-amare-nedir-kutul-amare-zaferinin-onemi/


2023 TYT Konuları
2023 AYT Konuları
Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YKS 2023'e Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen İncele
+