Kimya Dersinde Başarı İçin 5 Tüyo

Kimya Dersinde Başarı İçin 5 TüyoMerhaba arkadaşlar,

“Sayısal Dersler İçin Başarı Tüyoları” serimizin dördüncü yazısı olan “Kimya Dersinde Başarı İçin 5 Tüyo” yazımızla tekrar karşınızdayız. Kimya Dersi’nin konularında  da tıpkı diğer derslerin konularında olduğu gibi bir mantığı vardır. O mantığı kavrayarak sorulara yaklaşırsanız, Kimya Dersi sizin için çok basit ve zevkli hale gelecektir. YGS Kimya konuları genellikle Lise 1. ve 2. sınıf müfredatından geldiği için sınava Sayısal bölümden hazırlanmayan öğrenciler de YGS Kimya sorularını rahatlıkla çözebilirler. LYS Kimya soruları ise ağırlıklı olarak 11. ve 12. sınıftan soru gelmektedir. Bu yüzden 11. ve 12. sınıftaki öğrenciler şimdiden okulda gördükleri konuları düzenli tekrar ederlerse rakiplerine göre çok avantajlı konuma geçerler. Şimdi bu ön girişten sonra işte karşınızda “Kimya Dersinde Başarı İçin 5 Tüyo”

1-) Kimya Dersi tamamen kavramlar üzerine kurulu bir derstir. Bu yüzden derse ve konuya ilişkin kavramlar iyi anlaşılmalıdır. Örneğin Kimya Dersi, Madde ve Özellikleri konusu ile başlar. Öğrencilerime bu konuyu anlatırken ilk olarak “Madde Nedir?” diye sorarak dersi anlatmaya başlarım. Bir sonraki konu olan “Atom ve Periyodik Sistem” konusuna başlarken “Atom Nedir?” diye sorarım. Daha sonraki konu olan “Bileşikler” konusuna başlarken bu kez öğrencilerim “Bileşik Nedir?” sorusunun cevabını öğrenmiş olarak gelirler 🙂 Böylece “Asit Nedir ve Bir Maddenin Asit olup olmadığı nasıl anlaşılır?” sorularıyla başladığımız “Bileşikler” konusunu öğrenme serüvenimiz sorudaki “Asit” yerine “Baz”, “Tuz”, “Oksit” kavramlarını koyarak devam eder. Aynı soruları Tuzların ve Oksitlerin çeşitlerini öğrenirken de sorarak “Bileşikler” konusunu bitiririz. Böylece tamamen soyut olan ve zihnimizde canlandıramadığımız kavramlar biraz daha netleşmiş ve hafızamızda yer etmiş olur.

2-) Kimya Dersi de birbiriyle bağlantılı konular olarak ilerlediği için bir konuyu iyice kavramadan diğer konuya geçmeyin. Konuların mantığını kavramak için sürekli anahtar sorular sorun. Mesela, 1. tüyoda “Nedir?” anahtar sorusunu sormamız gerektiğini öğrendik. İkinci çok önemli anahtar sorumuz “Niçin?” Örneğin, “Periyodik Sistem” konusunda sağdan sola ve yukarıdan aşağıya hangi özelliklerin nasıl değiştiğini sakın ezberlemeyin. Niçin öyle değiştiğini sorgulayın. Eğer sebebini güzel kavrarsanız ezber yapmanıza kesinlikle gerek kalmaz.

3-) Konu çalışması bitince bir A4 kağıdına o konu ile ilgili zihin haritası çıkarın. Bu, sizin için sıcağı sıcağına bir tekrar olacak hem de ilerleyen zamanlarda yapacağınız tekrarlar için 5-10 dk da tek A4 sayfasından bütün konuyu tekrar etmenizi sağlayacaktır.

4-) Konuyu öğrendikten sonra çözümlü soruları basitten zora doğru olacak şekilde çözmeye çalışın. Çözemediğiniz soruların çözümlerini dikkatlice inceleyin. Çözümlerde sizin de bildiğiniz kavramların soru çözümlerinde nasıl kullanıldığına dikkat edin. Konuyu öğrenirken veya soru çözerken takıldığınız yerleri vakit kaybetmeden bir bilene sorun.

5-) Elinizin altında Periyodik Cetvel olması, hangi elementin hangi grupta yer aldığına aşina olana kadar işinizi epey kolaylaştıracaktır.

Arkadaşlar, unutmayın! Zor ders/konu yoktur, zor olduğu konusunda ön yargı oluşmuş ders/konu vardır. Başarı Kaf dağının ardındaki ulaşılmaz Anka Kuşu değil. Zihinlerinizdeki hayali duvarları yıktığınız anda başarı, mutluluk ve huzurun aslında size çok yakın olduğunu farkedeceksiniz.

Her türlü danışmanlık için Türkiye’nin her yerinden ücretsiz arayabilirsiniz. Hepinize sağlıklı, mutlu ve başarılı bir gelecek dilerim.

 Hasan Deniz

Eğitim Koçu

Hafıza Teknikleri ve Motivasyon Uzmanı

Yazarın Diğer Yazılarını Okumak İçin Tıklayabilirsiniz

Matematik Dersinde Başarı İçin 5 Tüyo

Gometri Dersinde Başarı İçin 12 Tüyo

 Fizik Dersinde Başarı İçin 3 Tüyo


Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.

2019 TYT Konuları
2019 YKS (AYT) Konuları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
2
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS 2020'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen incele
+