Görgü ve Nezaket Kuralları Nelerdir? | Bilgenç

Görgü ve Nezaket Kuralları Nelerdir?

Görgü ve Nezaket Kuralları Nelerdir?

Görgü ve Nezaket Kuralları

Görgü ve nezaket kuralları denince, pek çoğumuzun aklına büyüklerimizden sıkça duyduğumuz bir dizi kurallar zinciri gelir. “Ailemizde birbirimize şöyle davranmalıyız, toplu içinde şunlara dikkat etmeliyiz, okulda davranışlarımıza şöyle çekidüzen vermeliyiz…” gibi öğütleri büyüklerimizden sıkça duymuşuzdur. Bu yüzden görgü ve nezaket kurallarını can sıkan, özgürlüğümüzü kısıtlayan kurallar olarak biliriz. Kim, yaşamı boyunca davranışları sürekli kısıtlansın ister ki…

Aslında görgü ve nezaket kurallarını yalnızca can sıkıcı kurallar bütünü olarak değil de, bizi güzel insanlar yapan davranış şekilleri olarak görmeliyiz. Eğer kendini seven ve toplumda kabul gören kimseler olmak istiyorsak, bu kuralların tamamını öğrenerek yaşamımıza geçirmek zorundayız.
 

Okulda Görgü ve Nezaket Kuralları

Bu güzel ve anlamlı kuralların yaşanması gereken yerlerden biri de okuldur. Okul hepimiz için bilgi kapısıdır. Bilmediğimiz birçok bilgiyi okulda değerli öğretmenlerimizden öğreniriz. Okul, ailemizden sonra ikinci evimiz gibidir. Burada önce öğretmenlerimizle tanışır ve birçok arkadaş ediniriz. Elbette okulumuzda da herkesin mutlu ve huzurlu olabilmesi için uymamız gereken bir takım görgü ve nezaket kuralları vardır. Okulumuzun her köşesinde; sınıfta, bahçede, koridorlarda, yemekhanede, kantinde davranışlarımıza nasıl yön vermeliyiz? Öğretmenlerimizi, arkadaşlarımızı kırıp incitmeden okulumuzu nasıl daha da güzelleştirebiliriz. Gelin hep birlikte bunları öğrenelim.

Unutmayalım ki okulda uymamız gereken görgü ve nezaket kurallarını öğrendikçe ve yaşadıkça okullarımız sıcak birer yuvaya dönüşür. Herkesin birbirine sevgi ve saygıyla davrandığı okullarda ise başarılı çocuklar yetişir. Görgülü ve başarılı çocuklar ise herkese faydalı olur.

 

Toplumda Görgü ve Nezaket Kuralları

Bu güzel ve anlamlı kuralların yaşanması gereken en önemli yerlerden biri de toplumdur. İnsanlar şehir, kasaba ve köylerde topluluklar halinde yaşarlar. Hiçbirimiz tek başımıza yaşamak istemeyiz. Bir arada yaşayan insanların da uyması gereken bir takım toplumsal ahlak kuralları vardır. Aksi takdirde herkes canının istediğini yaparsa o yoplum yaşanmaz olur. Toplum içinde dikkat etmemiz gereken görgü ve nezaket kurallarını bilen ve davranışlarına geçiren insanlar ise o toplumun yüz akıdır. Görgülü, bilgili, nazik insanlar başarılı işler ortaya koyar ve topluma faydalı birer birey haline gelirler.

Toplumda görgülü olmanın en baş şartı ise başkalarının hakkına saygılı olmaktan geçer. İnsanları seven ve sayan kişilerden kimseye zarar gelmez. Öyleyse gelin toplum içinde kimseyi incitmeden ve rahatsız etmeden nasıl yaşarız, bunları tek tek öğrenelim. Her birey toplum içinde uyması gereken kuralları bilse ve yaşasa toplumumuz mutlu bir toplum haline gelir. Mutlu toplumları ise herkes kendine örnek alır. Böylece toplumda iyilik artar. Mutluluk ise her tarafa yayılmaya başlar.

 

Ailede Görgü ve Nezaket Kuralları

Bu güzel, anlamlı kuralların temeli ise ailede atılır. Anne ve babamız bizim için ilk örnek insanlardır. Onların davranışlarını kendimize model alırız. Ailemiz bizim her şeyimizdir. Hepimiz anne, baba ve kardeşlerimizle mutluluk içinde yaşamak isteriz. Ailemizin mutluluğu da yine birbirimize saygılı olmaktan geçer. Görgü ve nezaket kurallarına uyan, birbirini seven ve sayan aile fertleri mutluluğu yakalar.

Öyleyse ailemizle mutlu olmanın yollarını gelin birlikte öğrenelim. Anne, baba ve kardeşlerimizle daha iyi geçinmenin sırlarını keşfedelim. Unutmayalım ki ailesinde görgü ve nezaketle yetişen insanlar, genelde hayatlarında daha başarılı işler yaparlar.


Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.
2020 TYT Konuları
2020 AYT Konuları


Yurtdışı Eğitim Fırsatları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
0
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS 2020'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen incele
+