Fizik Dersinde Başarı İçin 3 Tüyo

Fizik Dersinde Başarı İçin 3 Tüyo
Fizik
dersi maalesef çoğu öğrencinin ön yargılı olduğu bir derstir. Hatta bir çok öğrenci sırf Fizik dersi zor ön kabulünden hareketle Sayısal yerine Eşit Ağırlık‘tan sınava hazırlanma kararı alıyor.

Öncelikle Fizik dersinde başarılı olmak istiyorsanız, Matematik dersini iyi hazmetmiş olmalısınız. Matematik Dersinde Başarı İçin linkteki yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Matematik Dersinde Başarı İçin 5 Tüyo

Eşit Ağırlık, Sözel veya Dil bölümlerinden sınava hazırlanan öğrenciler de ÖSYM sınavlarının bir sıralama sınavı olduğunu düşünerek rakiplerine fark atmak için onların yapmadığını yapmalılar. Bu konuda Fizik Dersinde Başarılı Olmak sizlere avantaj sağlayacaktır.

Şimdi Fizik Dersinde Başarı İçin 3 Tüyo

1-)Bireysel çalışma yapıyorsanız konu anlatımını dikkatlice okuyun. Unutmayın her konunun bir mantığı vardır. Siz de çalıştığınız konunun mantığını sorgulayın

2-)Her konunun bir veya birkaç formülü vardır. Çalıştığınız konuyla ilgili formülleri bir A4 kağıdına yazın. Konu çalışması bittikten sonra, kolaydan zora doğru çözümlü soruları çözmeye çalışın. İlk iş olarak A4 kağıdındaki formülleri soru üzerine yazın. Sonra bu formüller için soruda verilen bilgileri formülde yerine yerleştirin. Bu işlemleri hemen dört dörtlük uygulayamayabilirsiniz. Bu çok normal; çünkü konuyu yeni öğreniyorsunuz. Çözümde ilerleyebildiğiniz kadar ilerleyin. Tıkandığınız yerde sorunun çözümünü inceleyin. Sonra çözümü kapatıp, sıfırdan tekrar soruyu kendiniz çözmeye çalışın. Tıkandığınız yerde tekrar çözümü inceleyin. Çözümdeki basamakları “Hangi işlemi niçin uygulamış?” şeklinde sorgulayarak inceleyin. Bu işlemleri çözüme hiç bakmadan bütün basamakları kendi başınıza uygulayabilir hale gelene kadar tekrar edin. Artık bir sonraki soru tipine geçip, aynı işlemleri osoru tipi için de uygulamaya hazırsınız 🙂

3-) Bütün gayretlerinize rağmen basamakları iyi anlayamadığınız soru tiplerini mutlaka bir bilene sorarak öğrenin. Bunu kesinlikle ertelemeyin; çünkü Fizik Dersinde konular birbiriyle genellikle bağlantılıdır. Müfredattaki konu sıralamasına dikkat edin. Bir önceki konuyu tam hazmetmeden bir sonraki konuya geçmeyin. Sorulması gereken soruları kesinlikle biriktirmeyin, sıcağı sıcağına sorun. Aksi takdirde soruyu unutursunuz ve o soruya hangi basamakları uyguladığınızı hatırlamaya çalışmak ekstra vakit kaybı yaşamanıza sebep olur; ama sıcağı sıcağına sorarsanız, vakit kaybı olmadan kolayca hatırlarsınız.

Müfredattan Kaldırılan Konular:

-Madde ve Özellikleri Konusunda Fiziksel ve Kimyasal Değişimler

-Fiziğin Doğası Konusundaki Hipotez, Teori, Yasa Kavramları

-Genleşme Formülleri

-Kararlı Dalgalar

-Genel Çekim Enerji Formülleri

-Küresel Aynalar ve Merceklerdeki Formüller

-Işıktaki Gir. ve Kırınım Formülleri

-Çözme Gücü

-Doopler Formülleri

-Elektron Kabukları

-Radyoaktivite Formülleri

-Yıldızlardan Yıldızsılara

-Ö.Göreli. Göreli Enerji

Müfredata Eklenen Konular

-Modern Fiziğin Teknolojideki Uygulamaları

Gördüğünüz gibi ezber ağırlıklı konular müfredattan kaldırıldı. ÖSYM sınavları eleme sınavları olduğu için artık kuru formül ezberi ile çözülen sorular yerine konuları karıştırıp, tek soru halinde eleyici sorular gelme ihtimali daha fazla gözüküyor. Bu durumda bizim tavsiyelerimize uyarak konuların mantıklarını çözen öğrencilerin daha başarılı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Her türlü danışmanlık için Türkiye’nin her yerinden ücretsiz arayabilirsiniz. Hepinize sağlıklı, mutlu ve başarılı bir gelecek dilerim.

 Hasan Deniz

Eğitim Koçu

Hafıza Teknikleri ve Motivasyon Uzmanı

Yazarın Diğer Yazılarını Okumak İçin Tıklayabilirsiniz

Matematik Dersinde Başarı İçin 5 Tüyo

Gometri Dersinde Başarı İçin 12 Tüyo


Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.

2019 TYT Konuları
2019 YKS (AYT) Konuları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
0
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS 2020'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen incele
+