Dinlerken Dikkat Etmemiz Gereken Görgü ve Nezaket Kuralları | Bilgenç

Dinlerken Dikkat Etmemiz Gereken Görgü ve Nezaket Kuralları

Dinlerken Dikkat Etmemiz Gereken Görgü ve Nezaket Kuralları

Dinlerken Dikkat Etmemiz Gereken Görgü ve Nezaket Kuralları

Konuşmak nasıl insanlarla anlaşma için güzel bir iletişim yoluysa, insanları dinelmek de onları anlamamız için vazgeçilmez bir iletişim biçimidir. Ne demiş atalarımız: “Söz gümüşse, sükut altındır.”

Öyleyse gelin birisi konuşurken nasıl dinlememiz gerektiğini hep birlikte öğrenelim.

  • Birisi bize bir şey anlatıyorken, onu dinlediğimizi belli etmeliyiz. Bu nasıl mı olur? Çok kolay! Bizimle konuşan kimsenin gözlerine bakmalı, bakışlarımızı başka yerlerde gezdirmemeliyiz. Başka bir şeyle ilgilenmemeliyiz.
  • Birisi konuşurken sözünü kesmemeli, bir şey söylemek istiyorsak onun sözünü bitirmesini beklemeliyiz. Eğer konuşmaya hemen katılmak istiyorsak: “İzninle ben de bir şey ekleyebilir miyim?” izin alırsak çok güzel olur.
  • Dinlerken karşımızdakini anladığımızı belli eden sözcükler kullanabiliriz. “Tabii, elbette, anladım, değil mi?” gibi sözcükleri kullanarak karşımızdakine onu dinlediğimizi hissettirebiliriz.
  • Diyelim ki arkadaşımız hiç istemediğimiz konulardan bahsediyor. Buna biraz tahammül göstermeliyiz.
  • Bazen büyüklerimiz bize öğüt verir. Onları dikkatlice dinlemeli, anlatılanlar hoşumuza gitmese de “of, puf…” gibi sözcüklerle sıkıldığımızı belli etmemeliyiz.
  • Bazen birini dinlerken ansızın gülmemiz gelir. İşte o zaman gülmemizi engellemeliyiz. Çünkü gülünmeyecek yerde gülmek ciddiyetsizlik olur. Bu da Karşımızdakinin dikkatini dağıtır. Bizi ise itibarsızlaştırır.

» Görgü ve Nezaket Kuralları


Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.
2020 TYT Konuları
2020 AYT Konuları


Yurtdışı Eğitim Fırsatları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
0
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS 2020'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen incele
+