Cümle Yorumu Konu Anlatımı | Bilgenç

Cümle Yorumu Konu Anlatımı

Cümlede Anlatılmak İstenen Yargı


Her cümle bir yargı bildirir. Dolayısıyla her cümlede dile getirilen bir duygu ya da düşünce vardır. Cümleyi söyleyen kişi sözünü ettiği bu duygu ve düşüncelerle dinleyene bir şeyler anlatmak ister. İşte bir cümlede anlatılmak istenen neyse o cümlenin ana düşüncesi de odur.

Bir cümlenin ana düşüncesini bulmak için “Bu cümlede yazar bize ne demek istedi?” sorusu sorulur.

Örnek

“Başarılı bir sanatçı zamanla ne kadar değişirse değişsin, aynı yolda ilerlemekten, aynı ana çizgiyi sürdürmekten başka bir şey yapamaz.”

cümlesinde yazar başarılı bir sanatçının durumundan söz ediyor. Bu sözlerle bize “Zaman ne kadar değişirse değişsin başarılı sanatçının tutumunda değişme olmayacağı, aynı başarılı çizgiyi her zaman koruyacağı” anlatılmış. Dolayısıyla bu cümlenin ana düşüncesi “Gerçek sanatçının ilk ürünleriyle son ürünleri arasında nitelik olarak bir fark yoktur.” cümlesi olabilir.

Cümle Tamamlama


Belirtilmemiş bir cümlenin, düşüncenin akışına göre anlamca uygun bir biçimde tamamlanmasıdır.

Örnek

“Benim için sanat yapıtının en önemli özelliği, nasıl anlattığı değil,…”

Bitirilmemiş bu cümleden, yapıtta anlatımın önemli olmadığı anlaşılmaktadır. Boş bırakılan yere, düşüncenin akışına göre, yapıtta önemli olan düşüncenin getirileceği, bunun da yapıtın konusu olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla, düşüncenin akışına göre bu cümle şu şekilde tamamlanabilir:

“Benim için sanat yapıtının en önemli özelliği, nasıl anlattığı değil, ne anlattığıdır.”

Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.


TYT Konuları
AYT Konuları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
0
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0