Dahi Çocuk Eray – Başarı Öyküleri

Dahi Çocuk Eray – Başarı Öyküleri

Taban Puanları İçin Tıklayınız.İstatistiklere göre her toplumun yüzde 2’si dâhi seviyesinde zekâya sahip insanlardan oluşuyor. Bu kaynağını iyi değerlendiren toplumlar içlerinden Apple’ın kurucusu Steve Jobs gibi isimleri çıkarırken, değerlendiremeyenler sıradanlaşıyor. Türkiye’de de teknolojiye yatkın, küçük yaşta onlarca buluşa imza atan birçok isim var. Sabah Gazetesinin haberine göre, bu isimlerden biri de 13 yaşındaki Eray Aktokluk. 5 yaşında uzay ve robotlara ilgi duyan, internetten elde ettiği bilgilerle yazılım ve elektroniği öğrenen Aktokluk, ilk robotunu 10 yaşında yaptı. Ardından ODTÜ ve İTÜ başta olmak üzere katıldığı 32 yarışmanın hepsinde farklı robot projeleriyle birinci oldu. Görme engelliler için kişisel uyarı sistemiyle 2014’te patent başvurusu yaparak, Türkiye’nin patent sahibi en genç kişisi oldu.

10 YAŞINDA İLK ROBOTUNU YAPTI

Eray’ın 4-5 yaşlarında oyuncaklarını tornavidayla sökmesiyle başlayan macerası, 6 yaşına geldiğinde bilgisayarda animasyon programlarını ve 3D max’i öğrenmesiyle devam ediyor. 8 yaşında Solid Works öğrenerek, çalışmalarını çizmeye başlayınca elektronikte kendini geliştiriyor ve ilk robotunu da yapıyor. 9 yaşında yazılıma ağırlık veriyor ve 10 yaşında robot denizaltı yapıyor. 11 yaşında da 40 cm’lik insansı robotunu bitiriyor. Bunlar dışında yarışmalarda yer verdiği yangın söndürücü ve çöp toplayıcı robotları, labirent çözen robotlar ve görme engelliler için akıllı bileklik gibi projeleri tamamlıyor.

İDOLÜ JOBS
Steve Jobs ile ilgili tüm kaynakları adı gibi biliyor Eray. Özellikle tasarım mantığını çok beğeniyor ve o zihniyette olmak için çaba sarf ediyor. Nikola Tesla da kaynaklarını takip ettiği bir diğer bilimadamı. Boş zamanlarında ise Discovery Science’ı izliyor.Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
0
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS Puan Hesaplama Uygulamamızı İndirdiniz mi?Hemen İndir
+