Aslan Payı Deyiminin Hikayesi Kısaca, Aslan Payı Deyiminin Anlamı

Aslan Payı Deyiminin Hikayesi Kısaca, Aslan Payı Deyiminin Anlamı

Taban Puanları İçin Tıklayınız.Bu yazımızda Aslan Payı Deyiminin Hikayesini, anlamını ve nerede kullanıldığını sizlerle paylaşacağız.

Aslan Payı Deyiminin Hikayesi

Bir paylaşımda en güçlünün aldığı pay için kullanılır.

Hak, kuvvetlinin olmamalıdır. Aksi halde cemiyette huzur ve güven kalmaz. Hak, hak edenin olmalıdır. Hak etmeden, alın terlemeden elde edilen kazançlar, insanlar arasındaki adalet duygusunu zedeler.
Ormanda bir grup hayvan avlanırken, diğer grup da kralları ola aslanın hizmetinde bulunurmuş. Bir gün avladıkları büyük bir hayvanı paylaşmak için aslanın başkanlığında toplanmışlar. Kaplan, sırtlan, kurt, tilki, ve çakal; halka olmuşlar. Aslan da hayvanın parçalanıp taksim edilmesi işini kurda vermiş. Kurt, avı eşit bir şekilde paylaştırmaya kalkınca kükreyen aslan, bir pençe ile kurdu yere sermiş. Daha sonra taksim işini tilkiye vermiş. Tilki, avın ön butlarını ayırmış: “Bunlar efendimizin sabah kahvaltısıdır.” demiş. Arka butları göstermiş, “Bunlar, efendimizin öğle yemeğidir.” Gövdesini göstererek: ” Bu da akşam yemeğidir. Geri kalan işkembe ve bağırsakları biz kendi aramızda paylaşırız. ” demiş.
Aslan keyifli keyifli tilkiye sormuş: “Aferini sen bu taksimi nereden öğrendin?” Tilki de “Yerde uzana bu kurt babadan öğrendim.” cevabını vermiş.


Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
0
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS Puan Hesaplama Uygulamamızı İndirdiniz mi?Hemen İndir
+