5 Adımda Çocuğa Ödev Alışkanlığı Kazandırma Yolu

5 Adımda Çocuğa Ödev Alışkanlığı Kazandırma YoluAilelerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin en çok şikayet ettiği konulardan biri de ödevlerdir. Hafıza teknikleri ve Motivasyon Uzmanı 13 yıllık bir eğitimci olarak, öğrenci herhangi bir sınava hazırlanmıyorsa öğretimin okulla sınırlı kalması gereken bir süreç olması gerektiğini savunuyorum. Okulda saatlerce vakit geçiren bir öğrencinin, okul dışında geri kalan vakitlerini ailesi ve arkadaşlarıyla doyasıya yaşamasına izin verilmeli diye düşünüyorum. Özellikle ilkokul çocuklarında ev ödevinin pedagojik gelişimi mahvetmesi ayrı bir yazı konusu. Bu konudaki araştırma yazısını aşağıdaki linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ödev İlkokul Çocuklarını Mahvediyor!

Şurası da bir gerçek ki maalesef eğitim sistemimiz, ev ödevini öğrencilere zorunlu tutuyor. Durum böyle olunca huzur adacığı olması gereken yuvamız aile ile öğrenciler arasında bitmek bilmeyen Ev Ödevi yapma çatışmalarına sahne oluyor. Biz de siz değerli ailelerimiz için tavsiyeler kaleme aldık. İşte 5 Adımda Çocuğa Ödev Alışkanlığı Kazandırma Yolu

1) Ödevi küçük parçalara ayırın. “Beş satır yazıp bana getirir misin? Beş soruyu çözüp bana gösterir misin?” demek tüm sayfayı yazmasını ya da 20 soruyu çözmesini beklemekten daha iyi sonuç verir.

2) Çalışma süresini 40-45 dakika olarak belirleyin, kısa molalar vermesine izin verin. Odaklanma süreleri ortalama 20 dakika.

3) Ödevleri maddî bir ödüle bağlamayın. Motive edici yaklaşımınız, gülümsemeniz yeterli.

4) Yanlış yaptığında aşağılamayın. Hatasını düzeltmesine yardımcı olun.

5) Ödevlerini siz yapmayın. Ona yol gösterin ve yapabilmesi için süre verin

Her türlü danışmanlık için Türkiye’nin her yerinden ücretsiz arayabilirsiniz. Hepinize aile-öğrenci çatışması olmayan sağlıklı, mutlu ve başarılı bir gelecek dilerim.

 Hasan Deniz

Eğitim Koçu

Hafıza Teknikleri ve Motivasyon Uzmanı


Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.

2019 TYT Konuları
2019 YKS (AYT) Konuları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
0
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS 2020'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen incele
+