2018 Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır (ÖSYM) | Bilgenç

2018 Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır (ÖSYM)

2018 Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır (ÖSYM)


2018 Üniversite Tercihleri

LYS Sonuçları açıklandıktan sonra puanı herhangi bir bölümü tercih etmek için yeterli olan adaylar; ÖSYM’nin belirlediği tarihler arasında Üniversite Tercihlerini yapacaklar. Peki Üniversite Tercihleri nasıl yapılır? Tercih yapılırken nelere dikkat edilmeli?

2018 Üniversite Tercihleri https://ais.osym.gov.tr adresinden yapılacaktır. İzlemeniz gereken diğer yönergeler aşağıdaki gibi olacaktır.

Tavsiye:

2018 Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır?

1-) https://ais.osym.gov.tr adresine giriş yapınız.

2-) 2018 ÖSYS Tercih seçeneğine tıklayın.

3-) Tercih Yap seçeneğine tıklayın.

4-) Aday İşlemleri Sistemine T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.

5-) 2018 ÖSYS YERLEŞTİRME ADAY BAŞVURU KAYIT BİLGİLERİ ekranına gelecekseniz. Aşağı doğru sayfayı kaydırmanız halinde “TERCİH BİLGİLERİ” seçeneğini göreceksiniz.

5-a.) Eğer “Başvuru Bilgileri Getirilemedi” hatası ile karşılaşırsanız korkmayın. Sol tarafta bulunan “İşlemler” kısmının altında bulunan “Başvuru Sürecindekiler” seçeneğinden “2018 – ÖSYS Tercih” seçeneğine tıklarsanız 5. adıma gelmiş olursunuz.

6-) Tercih Bilgileri kısmında “” (üç nokta) simgesine tıklarsanız Tercih Seçme Penceresini Aç seçeneği ile tercih yapılabilecek bütün bölümler gelecektir.

7-) Karşınıza gelen “Tercih Seçme Ekranı” ile tercih etmek istediğiniz bölümü “ARAMA” kısmına yazıp “ARA” seçeneğine tıklayın.

😎 Karşınıza arattığınız bölüm gelecek. Sağ tarafta bulunan “SEÇ” seçeneğine tıklayın. Bölüm seçme işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

9-) Bölüm sıralamasını rastgele yapabilirsiniz. Ösym tercih değiştirme işlemini yapmak için bölümlerin sol tarafında bulunan “Aşağı – Yukarı Ok Simgeleri”ne tıklamanız yeterli. Ösym tercih değiştirme işlemini birde istediğiniz bölümün en sol tarafında bulunan dört nokta simgesine tıklayıp sürüklemeniz yeterli olacaktır.

10-) Gel gelelim Ösym tercih silme işlemine. Ösym tercih silme işlemi ise yanlışlıkla seçmiş olduğumuz bölümün “KOD” kısmında bulunan “Program Kodunu” silmeniz yeterlidir. ÖSYM Tercih Silme işlemini bu şekilde basitçe halledebilirsiniz.

11-) Aynı bölümü tercih edemiyorsunuz. Sistem olarak zaten kabul etmiyor. Heyecan yapıp ya da aceleye getirip iki kere aynı bölümü tercih etme gibi bir imkanınız yoktur.

12-) Tercih ettiğiniz bölümlerle ilgili “Özel Koşul ve Şartlar” Bk. olarak gösterilmekte. Tercih ettiğiniz bölümlerde Özel koşul varsa üzerine tıklayarak açıklamayı görebilirsiniz.

13-) ÖSYM sistemsel olarak Özel koşul ve şartlarını taşımadığınız bölümleri tercih etmenize izin vermemekte.

2018 ÖSYM Tercih İşlemi Bu kadar 😀 Bir diğer yazımız olan ” Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler” okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. İyi tercihler…

Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.


TYT Konuları
AYT Konuları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

7
2
3
4
1
2

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS 2020'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen incele
+