12. Sınıf Din Kültürü 1. Dönem 1. Yazılı Soruları (2019-2020)

12. Sınıf Din Kültürü 1. Dönem 1. Yazılı Soruları (2019-2020)

12. Sınıf Din Kültürü 1. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları

Bu yazımızda 12. Sınıf Din Kültürü 1. dönem 1. yazılı sınavında karşımıza çıkabilecek soruların hazırlanmış yazılı sınavlarını ve cevaplarını bulabilirsiniz. Bu şekilde sınava girmeden önce bir hazırlık yapıp kendinizi test edebilirsiniz.

12. Sınıf Din Kültürü 1. dönem 1. yazılı sınavında karşımıza çıkması muhtemel konular şu şekildedir:

İslam ve Bilim

  • Bu ünitede sırasıyla, ‘‘Din-Bilim İlişkisi’‘, ‘‘İslam Medeniyetinde Bilim ve Düşüncenin Gelişimi’‘, ‘‘İslam Medeniyetinde Öne Çıkan Eğitim Kurumları’‘, ‘‘Müslümanların Bilim Alanında Yaptığı Öncü ve Özgün Çalışmalar’‘, ‘‘Kur’an’dan Mesajlar: Fâtır Suresi 27-28. Ayetler’‘ konularına yer verilir. Ünite konularının özelliğine göre ayet ve hadislerden ya da sözlü ve yazılı edebiyatımızdan (hikâye, şiir, beyit gibi) örnek metinlerden yararlanılır.

Din-bilim ilişkisini tartışır.

  • İlim öğrenmeyi teşvik eden ayet ve hadislerden örnekler verilir.

İslam medeniyetinde bilim ve düşüncenin gelişim sürecini değerlendirir.
İslam medeniyetinde öne çıkan eğitim ve bilim kurumlarını tanır.

  • Kurumlar; cami, mescit, mektep, medrese, daru’l-kurra, daru’l-hadis, beytü’l-hikme kütüphane, rasathane ve şifahane ile sınırlandırılır.

Müslümanların bilim alanında yaptığı özgün çalışmaları sınıflandırır.

  • Geçmişten günümüze Müslümanların bilim alanında yaptığı öncü ve özgün çalışmalara (dil, fıkıh, kelam, tefsir, hadis, tarih, felsefe, coğrafya, tıp, astronomi, matematik, fizik, kimya) ana hatlarıyla yer verilir ve bu çalışmaların diğer medeniyetlerdeki ilmî gelişmelere olan etkisine değinilir.

Fâtır suresi 27-28. ayette verilen mesajları değerlendirir.

  • Kazanım; öğrencilerin Kur’an-ı Kerim mealini kullanma, Kur’an-ı Kerim’i anlama ve yorumlama, ayetlerde geçen şahıs, yer, konu ve kavramları belirleme becerilerini geliştirici etkinliklerle desteklenir. Bu kapsamda ayetlerin (nüzul sebebi, ana konuları gibi) kısa açıklamalarına öğrenci seviyesine göre yer verilir.
Örnek

Fâtır suresi 27-28. ayet

اَلَمْ تَرَ اَنَّ اللّٰهَ اَنْزَلَ مِنَ السَّمَٓاءِ مَٓاءًۚ فَاَخْرَجْنَا بِه۪ ثَمَرَاتٍ مُخْتَلِفاً اَلْوَانُهَاۜ وَمِنَ الْجِبَالِ جُدَدٌ ب۪يضٌ وَحُمْرٌ مُخْتَلِفٌ اَلْوَانُهَا وَغَرَاب۪يبُ سُودٌ ﴿٢٧
وَمِنَ النَّاسِ وَالدَّوَٓابِّ وَالْاَنْعَامِ مُخْتَلِفٌ اَلْوَانُهُ كَذٰلِكَۜ اِنَّمَا يَخْشَى اللّٰهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمٰٓؤُ۬اۜ اِنَّ اللّٰهَ عَز۪يزٌ غَفُورٌ ﴿٢٨

Elmalılı Hamdi Yazır Meali

Görmedin mi Allah gökten bir su indirdi. Biz onunla renkleri başka başka meyveler çıkardık. Dağlarda da yollar, beyazlı kırmızılı çeşitli renklerde ve kapkara topraklar var.

 
NOT: Farklı soruları çözmeniz amacıyla 3 farklı yazılı eklenmiştir. Sorular birbirinden farklıdır.

12. Sınıf Din Kültürü 1. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları
12. Sınıf Din Kültürü 1. Dönem 1. Yazılı Soruları
12. Sınıf Din Kültürü 1. Dönem 1. Yazılı Soruları-2
12. Sınıf Din Kültürü 1. Dönem 1. Yazılı Soruları-3


Üniversite Taban Puanları 2020
2020 TYT Konuları
2020 AYT Konuları


Yurtdışı Eğitim Fırsatları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
0
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS 2020'ye Evden Hazırlanın! 7/24 Online EğitimHemen incele
+