100 Milyon Siber Saldırı

100 Milyon Siber Saldırı

Taban Puanları İçin Tıklayınız.100 Milyon Siber Saldırı!

Tüm dünya siber saldırılarla mücadele ederken Türkiye de kimi zaman bu saldırılardan nasibini alıyor. Pek çok güvenlik önleminin alınmış olmasına karşın sadece ülkemizde değil tüm dünyada siber saldırıların önlenmesi pek mümkün olmuyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya ve Çin de bu saldırılar nedeniyle büyük sorunlar yaşamıştı. Hatta ülkeler yapılan siber saldırılar nedeniyle birbirlerini de suçlayabiliyor.

Türkiye’de ise kimi zaman resmi kurumlar, kimi zamanda ticari firmalar hatta holdingler siber saldırıların hedefi haline gelebiliyor. Ülkemizde henüz skandal boyutunda bir saldırı gerçekleşmedi. Ancak üst düzey dijital Bakanlığa Siber Saldırılar Soruldu!

Ancak bu kez gündeme gelmesinin nedeni bir saldırı olması değil, bir önergenin sunulmasıydı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na bir önergeyle soru sordu. Bu sorunun içeriği ise siber saldırılardı ve bu sayede siber saldırılar yeniden ülke gündemine geldi. Tanrıkulu, Gençlik ve Spor Bakanlığına yönelik olarak verdiği önergede siber saldırıları sordu.

Söz konusu önergeye yanıt veren Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bakanlığa yönelik olan ve aralarında Truva atı gibi zararlı yazılımların da bulunduğu siber saldırıların sayısının 100 milyonları bulduğunu belirtti. Şaşkınlık yaratan bu açıklamada bakan Kasapoğlu “Ciddi nitelikte olan saldırıların 23’ü gerekli önlemler alınarak Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM)’ne bildirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili verilen soru önergesine detaylı bir yanıt vermeyi tercih edenGençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu“Bakanlığımıza yönelik küçük/büyük çapta siber saldırıların sayısının 100 milyonları bulduğu log sistemlerimizde görülmektedir. Ciddi nitelikte olan 23 adedi gerekli önlemler alınarak Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’ne (USOM) bildirilmiştir. Bu ataklar; zararlı yazılımlar (virüsler, solucanlar, Truva atları vb.), yemleme (phishing), DOS ve DDOS atakları, port tarama, SQL enjeksiyonu, spayware, backdoors ve sosyal mühendislik gibi atak türleridir. Bunlardan hiçbirisi başarılı olamamış, bertaraf edilmiştir” şeklinde bir açıklama yaptı.
 

Bakanlıktan Siber Saldırı ile Belge Çalındı mı?

Elbette siber saldırılar belirli bir amaç için gerçekleştiriliyor. Bu amaç da çoğu zaman bilgileri ve belgeleri çalmak oluyor. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından yapılan bu açıklamanın ardından akıllara gelen ilk soru bir belge ya da bilginin siber saldırılar ile çalınıp çalınmadığı oldu. 100 milyonları bulduğu iddia edilen siber saldırılarla çalınan bir belgenin olup olmadığı yönündeki endişeler Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu açıklaması ile ortadan kalktı. Çünkü Bakan Kasapoğlu çalınan bir belge olmadığını belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından soru önergesine verilen yanıtta şu ifadeler kullanıldı: “Siber saldırılara karşı, yeni nesil güvenlik çözümü olarak Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi benimsenerek uygulama devam etmektedir. USOM ile koordineli olarak Siber Olaylara Müdahale Ekibi (SOME) oluşturulmuş olup güncel tehditler ve siber olaylar hakkında gerekli tedbirler alınmaktadır. Bakanlığımızdan siber saldırı sebebi ile çalınan herhangi bir belge bulunmamaktadır.”

Bu açıklama rahat bir nefes almayı sağladı. Tüm dünyada siber saldırılar her geçen gün daha büyük skandallara dönüşmeye başladı. İnternet kullanıcıları da bets 10 ya da sosyal medya hesaplarını kullanırken daha fazla dikkat ediyor. İnternet ortamında her türlü platformda virüslerin bulunabilme ihtimaline karşı bilgisayarların anti virüs programları ile korunması ise son derece önemli. Uzmanlar sıklıkla bu konunun altını çiziyor.Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
0
0
0
0
0

Yorum Yap

Yorumlar 0

YKS Puan Hesaplama Uygulamamızı İndirdiniz mi?Hemen İndir
+