10 Maddede Paragraf Soruları Nasıl Çözülür? | Bilgenç

10 Maddede Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

10 Maddede Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Bu yazımızda sizlere 10 Maddede Paragraf Soruları Nasıl Çözülür? Bu konu hakkında bilgi paylaşacağız.

ÖSYM ve MEB tarafından yapılan merkezi sınavlarda çoğunlukla anlama dayalı sorular sorulmaktadır. Sınava giren adayların yaşadıkları büyük problemlerden biri de bu soruların çözümüdür. Her aday anlam gücünün zaten iyi olduğunu, okuduğunu rahatlıkla anladığını ve çalışmaya gerek kalmadan paragraf sorularını çözebileceğini düşünür. Gelin Türkiye de Türkçe dersinin ortalamasını kontrol edelim. En son yapılan YGS sınavında Türkçe’nin Türkiye ortalaması 40 soruda 17,2 net olmuştu. Buradan da anlaşılacağı üzere paragraf sorularının tamamını doğru yapmak ve iyi netler çıkarmak istiyorsak, bu yönde bazı çalışmalar yapmalıyız. Şimdi beraber en iyi paragraf çözme tekniklerini inceleyelim:

 

Paragraf Çözme Teknikleri

 1. Öncelikle soru cümlesi anlayarak okunmalı, sonra paragrafa geçilmelidir. Böyle yapılmazsa paragrafı, neye dikkat edeceğimizi bilmeden okur, soru cümlesini okuduktan sonra paragrafı yeniden okumak zorunda kalırız.
 2.  

 3. Soru cümlesindeki soru kökünün altı çizilip olup olmadığına dikkat ediniz. Altı çizili soru kökleri genellikle olumsuzdur.
 4.  

 5. Soruyu paragrafta anlatılanlara göre çözmeliyiz. Paragrafta anlatılanlara kendi fikrimizi katmamalıyız. Paragrafta anlatılanlara katılıp katılmamamızın hiç bir önemi yoktur. Önemli olan paragrafta yazılanlardır.
 6.  

 7. Seçenekleri okuduktan sonra bu seçeneklerle ilgili düşüncemizi seçeneğin yayına “kesinlikle yanlış, doğru olabilir” gibi kısa ifadelerle yazabiliriz. Böylece seçenekleri tamamını tekrar okumamız gerekmez.
 8.  

 9. Paragraflarla ilgili bütün soruların doğru çözülebilmesi en başta “Paragrafta Yapı” konusunun iyi kavranmasına bağlıdır.
 10.  

 11. Bir paragrafın en önemli cümlesi giriş cümlesidir. Çünkü bir paragrafın konusu çoğunlukla giriş cümlesinde belli olur. Bundan dolayı paragrafın giriş cümlesi iyice anlaşılmalıdır. Paragraf göz gezdirilerek okunmamalı, giriş cümlesi ve paragrafı oluşturan diğer cümleler iyi anlaşılmadan geçilmemelidir.
 12.  

 13. Paragraftaki cümleleri doğru bir biçimde anlamak için okuduğumuz cümleyi kendi sözcüklerimizle tekrar etmeliyiz.
 14.  

 15. Paragraflardan anladıklarımızı aklımızda tutmak için çevremizden örnekler düşünerek anlamı somutlaştırabiliriz.
 16.  

 17. Paragrafı okurken parmak çıtlatmak, kalemle oynamak gibi eylemlerde bulunmamalı, dudaklarımızı ve dilimizi hareket ettirmeden sadece gözlerimizle okumalıyız.
 18.  

 19. Sözcük dağarcığımızı geliştirmek, uzun paragraf sorularını sıkılmadan okumak, anlam gücümüzü arttırmak için kitap okumalı, kültür sanat dergilerini takip etmeli ve bolca paragraf soruları sorusu çözmeliyiz.

Yukarıda belirttiğimiz 10 madde ile sizde paragraf sorularının tamamını doğru yapabilir, daha yüksek netler çıkarabilirsiniz.

Üniversite Taban Puanları 2019 İçin Tıklayınız.


TYT Konuları
AYT Konuları

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

0
2
0
1
1
2

Yorum Yap

Yorumlar 0